Jak radzić sobie z trudnymi uczestnikami podczas webinaru

Zapraszamy na szkolenie onlineJak radzić sobie z trudnymi uczestnikami podczas webinaru„. Spotkanie organizujemy głównie dla: dla trenerów, coachów, nauczycieli, osób prowadzących własne firmy, handlowców i wszystkich tych, którzy chcieliby efektywnie dzielić się swoją wiedzą, hobby lub sprzedawać własne produkty/usługi przy wykorzystaniu Internetu i metod zdalnej komunikacji. Darmowe szkolenie odbywa się dziś – 19 kwietnia 2016 o godzinie 19.00.

Co zyskasz, biorąc udział w webinarze?

Być może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z webinarami. A być może jest tak, że ileś spotkań on–line masz już za sobą, zarówno jako prowadzący, jak i uczestnik. Niezależnie na jakim etapie jesteś musisz zdawać sobie sprawę, że samo bycie ekspertem w jakiejś dziedzinie nie wystarczy, by poprowadzić ciekawe i angażujące szkolenie. I tak prowadząc webinar powinieneś być nie tylko merytorycznie przygotowany do szkolenia, ale również powinieneś posiadać wiedzę, w jaki sposób uczyć innych. Do tego dochodzi przygotowanie techniczne i niejednokrotnie marketingowe. Gdyby jeszcze tego było mało, musisz mieć świadomość, że podczas szkolenia on-line Twoi słuchacze są bardziej anonimowi niż zwykle. Łatwiej zatem o ich różne niepożądane zachowania, trudniej natomiast o ich koncentrację i skupienie. Dzięki temu webinarowi uzyskasz wiedzę, jak sobie poradzić z najważniejszymi wyzwaniami trenera on-line. Pokażę Tobie co robić, żeby zapobiec pojawianiu się sytuacji trudnych, ale również jak je okiełznać, kiedy niestety one wystąpią.

Plan webinaru:

  1. Dlaczego sama wiedza nie wystarczy do prowadzenia ciekawego szkolenia on-line?
  2. Kim jest trudny uczestnik webinaru?
  3. Jak zagwarantować efektywny przebieg szkolenia by zapobiegać trudnym sytuacjom?
  4. Co robić, kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli?
  5. Jakie są zasadnicze różnice między reagowaniem na trudne kwestie podczas szkolenia tradycyjnego a szkoleniem on-line?

A to wszystko w przystępnej formie, z dawką humoru i oczywiście na wysokim poziomie merytorycznym.