Ocena oddziaływania na środowisko
Miejsce szkolenia: woj. śląskie
Termin szkolenia: 8 czerwca 2013
Zapraszam do wzięcia udziału w bezpłatnym cyklu szkoleń w ramach projektu Green Production umożliwiających zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu sporządzania ocen oddziaływania inwestycji na środowisko (OOŚ). Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, dzięki czemu nie ponoszą Państwo żadnych kosztów.
Umiejętności sporządzania OOŚ, poza usprawnieniem procesu inwestycyjnego, dają duże możliwości wykorzystania ich we własnej działalności gospodarczej. Pomimo konieczności sporządzania OOŚ dla większości inwestycji, oferta rynkowa firm w tym zakresie jest stosunkowo skromna, co wpływa na wysoką cenę usług. Wynika to w główne mierze z uwolnienia zawodu (zarezerwowany do niedawna tylko dla biegłych z listy wojewody) oraz małej oferty szkoleniowej w tym zakresie. Dlatego też działalność gospodarcza związana z OOŚ ma większe szanse powodzenia niż bardzo popularny audyt ekologiczny związany z normami ISO 14001. Zainteresowanie stopniowo rośnie, a brak konkurencji pozwala na ustalenie atrakcyjnych stawek za realizację usługi sporządzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.
OOŚ jako postępowanie oceniające wpływ planowanego przedsięwzięcia na środowisko naturalne i społeczne ma znaczący wpływ na inwestycje w ramach prowadzonej lub planowanej działalności gospodarczej. Wymagane jest ono w przypadku wszystkich przedsięwzięć, uznanych za mogące zawsze (lub potencjalnie) oddziaływać na środowisko. Dotyczy to większości inwestycji przemysłowych, dużych mieszkaniowych (domy wielorodzinne, osiedla), liniowych (drogi, kanalizacja, linie energetyczne i kolejowe), usługowych i handlowych.
Poza samą umiejętnością sporządzania ocen zdobyta wiedza pozwoli na ocenę tak istotnych elementów jak:
– przydatność inwestycyjna gruntów uwzględniająca czynnik środowiskowy (wstępna analiza czy na danym obszarze oraz w jego okolicy możliwe jest prowadzenie planowanej działalności), co jest bardzo istotne w trakcie zakupu lub podpisania umowy dzierżawy;
– określenie zakresu ocen i związanego z nim czasu, co jest istotne w trakcie planowania działań inwestycyjnych;
– kontrolę czy zakres oceny oddziaływania zleconej podmiotom zewnętrznym jest adekwatny do prowadzonej działalności (analiza kosztu opracowania OOŚ) oraz czy formalnie i merytorycznie odpowiada wymogom prawnym (uniknięcie procedur odwoławczych związanych z błędami w opracowaniach wpływających na czas uzyskania pozwoleń).
Wszystkie te elementy w znaczącym stopniu wpływają na możliwość przeprowadzenia danej inwestycji, czas realizacji oraz jej koszt. Zdobyta wiedza pozwoli również na usprawnienie procesu ubiegania się o pozwolenia zintegrowane, opracowania gospodarki odpadami oraz innych dokumentów i pozwoleń wymaganych przepisami ochrony środowiska.
Program szkolenia wraz innymi informacjami dostępny jest na stronie projektu:
http://greenproduction.com.pl.