Zarządzanie ryzykiem podatkowym związanym z nieświadomym uczestnictwem w karuzelach podatkowych VAT – aspekty praktyczne

Zapraszamy na darmowe spotkanie Business Brunch: Zarządzanie ryzykiem podatkowym związanym z nieświadomym uczestnictwem w karuzelach podatkowych VAT – aspekty praktyczne. Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia 2018 w Warszawie, przy ul. Cybernetyki 9, bud. B.

Na spotkanie zapraszamy w szczególności przedsiębiorców, głównych księgowych, pozostałych pracowników działów księgowych, podatkowych, prawnych, członków zarządów spółek.

Zapisy online przyjmowane są od pracowników firm i osób związanych z tematyką. W tym celu w zgłoszeniu należy podać nazwę firmy, stanowisko, adres e-mail (firmowy). Nie przyjmowane są zgłoszenia od osób prywatnych.

Zakres tematyczny

Skala wyłudzeń podatku VAT z budżetu państwa przez nieuczciwych podatników jest wciąż niezwykle wysoka. Organy skarbowe w celu uszczelniania systemu podatkowego podejmują szereg zabiegów, które mają przeciwdziałać przestępstwom karuzelowym oraz innym oszustwom w obszarze podatku VAT. Rezultatem takich działań organów są licznie prowadzone postępowania kontrolne, które mają służyć sprawdzeniu rzetelności prowadzonej działalności gospodarczej oraz wywiązywaniu się z obowiązków przewidzianych w przepisach ustawy o VAT.

Sam fakt zwiększenia uprawnień kontrolujących oraz zaostrzenie sankcji może wzbudzać dużą dozę niepewności oraz obaw wśród podatników. Celem spotkania będzie szczegółowe omówienie zagrożeń związanych z karuzelami podatkowymi oraz przedstawienie mechanizmów mających zabezpieczać przedsiębiorców przed ich negatywnymi skutkami.

W trakcie spotkania zostaną omówione zagadnienia dotyczące m.in.:

  • mechanizmu oraz kategorii podmiotów biorących udział w karuzelach podatkowych;
  • cech transakcji gospodarczych wskazujących na ryzyko uczestnictwa w karuzelach podatkowych;
  • konsekwencji podatkowych oraz karno-skarbowych w związku z uczestnictwem w przestępstwach karuzelowych (np. „puste faktury”, firmanctwo, pozorność transakcji);
  • zapewnienia ochrony oraz minimalizacji ryzyka poprzez wdrożenie stosownych procedur weryfikacji kontrahentów;
  • pojęcia dobrej wiary oraz należytej staranności kupieckiej na tle wyroków TSUE oraz orzecznictwa krajowych sądów administracyjnych.

Wiedza w zakresie mechanizmu działania nieuczciwych kontrahentów oraz znajomość odpowiednich zasad postępowania, z pewnością pozwolą Państwu zredukować ryzyko nieświadomego uczestnictwa w karuzelach podatkowych, a także umożliwią uniknięcie dotkliwych konsekwencji związanych z zakwestionowaniem przez organy skarbowe prawa do doliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez takich kontrahentów.

Na spotkanie zapraszamy w szczególności pracowników działów finansowych, księgowych, przedsiębiorców oraz członków organów zarządzających Spółek.

Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym Infor.pl

Prelegenci

Agata Nieżychowska
Tax Advisor | Tax Director
, Accace
Agata Nieżychowska jest doradcą podatkowym z ponad 15-letnim doświadczeniem w obszarze doradztwa podatkowego, które zdobywała w jednej z firm tzw. wielkiej czwórki oraz w renomowanych międzynarodowych kancelariach prawnych. Zajmowała się przede wszystkim kompleksowym i stałym wsparciem podatkowym podmiotów z sektora nieruchomości, branży energetycznej, w tym energetyki odnawialnej, farmaceutycznej, FMCG, mediów i reklamy oraz funduszy inwestycyjnych. Prowadziła liczne projekty optymalizacji podatkowej, restrukturyzacji, fuzji i przejęć, nabywania i zbywania aktywów, w tym dla międzynarodowych grup kapitałowych i czołowych międzynarodowych funduszy inwestycyjnych. Nadzorowała kompleksowe przeglądy podatkowe, w tym przed i po transakcyjne przeglądy typu due diligence oraz tax compliance. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatku CIT, w tym cen transferowych, podatku VAT, podatku od nieruchomości oraz akcyzy.
Agata Nieżychowska ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Szczecińskim. Biegle posługuje się językiem angielskim oraz francuskim.

Rejestracja

Bardzo prosimy o zgłoszenia poprzez wysłanie wypełnionego formularza na stronie internetowej Accace.

Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne. W przypadku rezygnacji z udziału w terminie późniejszym niż 3 dni przed rozpoczęciem wydarzenia pobierana jest opłata w wysokości 50 zł. Organizator zastrzega sobie prawo odmowy uczestnictwa bez podawania przyczyny.